Weź udział w bezpłatnym projekcie edukacji ekologicznej – Ekomisja

Artykuł sponsorowany
Produkcja żywności jest jednym z głównych czynników globalnych zmian środowiskowych, ale ma też negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Odpady żywnościowe odpowiadają za ok. 8-10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do nieodwracalnych zmian klimatu, które dotkną w szczególności przyszłe pokolenia. Aby ograniczyć skalę degradacji naszej planety musimy zacząć działać już dziś.

Dlatego właśnie w tym roku kontynuujemy bezpłatny program edukacji ekologicznej dla szkół podstawowych – Ekomisja. To już trzecia edycja w której pragniemy edukować młodzież szkolną jak również nauczycieli i opiekunów o tym jak naszymi działaniami przeciwdziałać pogarszaniu się stanu naszej planety.

Naszym celem jest zwiększanie świadomości obiorców i wpływanie na ich postawy. Chcemy kształtować pozytywne proekologiczne nawyki. Pokazywać jakie korzyści dla nas i dla planety płyną z niemarnowania zasobów w tym żywności.

Ekomisja to projekt dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych  trwający od 09.2022 do 02.2023. W ramach projektu nauczyciele, którzy wypełnią deklarację – otrzymają zestaw materiałów edukacyjnych w wersji elektronicznej. Pierwsze 50 szkół, które zadeklarują realizację projektu otrzyma materiały w wersji drukowanej, przesłane na adres szkoły.
Do kompletu materiałów wchodzą:

  • 4 scenariusze lekcji dla klas 1-4
  • 4 scenariusze dla klas 5-8
  • Opowiadanie autorstwa Rafała Witka
  • 2 audiobooku w języku polski i ukraińskim z opowiadaniami z nowej i poprzedniej edycji
  • Zestaw kart pracy w języku polskim i ukraińskim
Udział w projekcie jest bezpłatny. Do projektu szkoły mogą zgłaszać nauczyciele i nauczycielki wszystkich przedmiotów, nauczyciele pracujący z grupami na świetlicy wychowawcy, wychowawczynie, bibliotekarze i bibliotekarki. Zapraszamy szkoły z dużych i małych miast.

Ekologia i integracja

Wśród materiałów odnajdą Państwo dwie szczególne pozycje. W tym roku postanowiliśmy przygotować scenariusz lekcji gry integracyjnej oraz warsztatu integracyjnego, odpowiednio dla klas 1-4 i 5-8.

Gra i warsztat powstały jako odpowiedź na potrzebę budowania więzi i relacji między uczniami, także w grupach, w których są uczniowie z Polski i z Ukrainy. W warsztacie Wykorzystano model uczenia się przez doświadczenie, zwany też Cyklem Kolba. W grze „Relacje na świecie” wykorzystuje się zasady gry terenowej. Uczniowie, przechodząc od stanowiska do stanowiska, rozwiązują w grupach zadania. Dzięki temu poznają się, uczą współpracy oraz dowiadują, jak mogą przeciwdziałać marnowaniu naturalnych zasobów Ziemi.

Pozostałe scenariusze dotyczą przyczyn i skutków ocieplenia klimatu, zasad diety planetarnej, niemarnowania żywności oraz krytycznego myślenia.

Co zyskują Państwo zgłaszając się do projektu:

  • Dostęp do autorskich materiałów przygotowywanych przez specjalistów
  • Karty pracy i opowiadania w języku ukraińskim
  • Możliwość budowania w uczniach poczucia odpowiedzialności za los środowiska
  • Możliwość przekazania uczniom ekologicznych kompetencji, coraz bardziej niezbędnych w nadchodzących latach

Deklarację udziału i więcej informacji o scenariuszach można znaleźć na stronie:

https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/ekomisja-trzecia-edycja/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: