Co musisz wiedzieć o szkoleniach on-line [PORADNIK]

Ze względu na panującą pandemię szkolenia dla rad pedagogicznych w formie on-line zyskały na popularności. Coraz więcej dyrektorów i nauczycieli dostrzega korzyści z tej nowoczesnej formy doskonalenia zawodowego. Jak zorganizować takie szkolenie w swojej placówce, aby wszyscy zaczerpnęli z niego maksimum wiedzy? Przedstawiamy poradnik ze wskazówkami!

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy zdalny przekaz jest skuteczną metodą podnoszenia kwalifikacji albo czy kwestie techniczne nie przeszkodzą Ci zdobywaniu wiedzy - ten poradnik jest dla Ciebie. Warto przeanalizować możliwości zdalnych szkoleń. Pozwoli to przekonać się, że ta forma podnoszenia kwalifikacji jest łatwa w organizacji, a zarazem efektywna. Ważne tylko, aby wybrać wariant odpowiedni dla swojej rady pedagogicznej (aby ułatwić wybór, każdy z nich omawiamy poniżej). Warto też pamiętać o kilku kwestiach, które omawiamy w poradniku dla dyrektora, zamieszonym w drugiej części tekstu.

Dlaczego warto zorganizować szkolenie w formie on-line

1. Zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego

Jedną z podstawowych zalet szkoleń w formie on-line jest znaczne zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego, dzięki ograniczeniu kontaktu między pracownikami szkoły a osobami prowadzącymi szkolenia. W momencie pandemii ma to duże znaczenie, ponieważ trenerzy regularnie i często odwiedzają wiele placówek oświatowych (różnorodnie zlokalizowanych). Zminimalizowanie kontaktów i zachowanie maksymalnej możliwej izolacji społecznej mają kluczowe znaczenie przy ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusów. Z tego właśnie powodu zachęcamy dyrektorów i nauczycieli do uczestniczenia w szkoleniach on-line.

2. Większe skupienie uczestników

Osoby biorące udział w szkoleniu zdalnie chwalą sobie możliwość przygotowania dogodnego stanowiska do pracy, wg własnych potrzeb. Bardziej komfortowe warunki niewątpliwie wpływają na rezultat szkolenia. Plusem jest też fakt, że w tak zorganizowanym kursie, uczestnik może brać udział w mniejszym gronie osób lub całkiem w pojedynkę. Zmniejsza to ryzyko rozpraszających rozmów, które zdarzają się podczas tradycyjnych szkoleń. Wpływa to na większą koncentrację, a co za tym idzie - lepsze przyswojenie informacji przekazanych przez prowadzącego.

3. Komfortowe warunki szkolenia

Podczas szkolenia on-line każdy uczestnik ma ekran komputera bezpośrednio przed sobą, może regulować kluczowe ustawienia sprzętu takie jak: dźwięk, jasność czy powiększenie ekranu – według własnych, indywidualnych potrzeb. Wpływa to na lepszy odbiór informacji przekazywanych podczas kursu. Często podczas tradycyjnych szkoleń uczestnicy mają problem z zobaczeniem prezentowanych materiałów graficznych lub nie słyszą, co mówi prowadzący. Sytuacje te mogą się pojawiać, gdy szkolenie organizowane jest w dużej sali i z wieloma uczestnikami. Forma on-line niweluje te problemy. Każdy z uczestników widzi i słyszy wszystkie prezentowane materiały, nawet jeśli w szkoleniu bierze udział bardzo wiele osób.

4. Brak problemów technicznych

Do organizacji szkoleń-webinarów wykorzystujemy profesjonalną platformę internetową, na której jakość prowadzonych spotkań znacznie przewyższa darmowe serwisy wykorzystywane często w edukacji zdalnej. Daje ona duże możliwości, które pozwalają organizować szkolenia na wysokim poziomie. Część osób mimo wszystko obawia się, że nie poradzą sobie z techniczną stroną szkolenia. Wbrew pozorom to właśnie nowoczesne technologie, które budzą obawy, przychodzą im z pomocą. Narzędzia informatyczne używane obecnie do prowadzenia szkoleń, spotkań, a także lekcji online są skonstruowane intuicyjnie – tak, aby maksymalnie uprościć ich obsługę. Najczęściej wystarczy „jedno kliknięcie” w link otrzymany mailem, aby dołączyć do szkolenia. W niektórych przypadkach potrzebna jest prosta rejestracja polegająca na wpisaniu nazwy szkoły oraz swojego imienia i nazwiska, która też nie powinna nikomu sprawić problemu. Czasami organizatorzy zapewniają także dodatkowego współprowadzącego szkolenie, aby poprawić komfort uczestnictwa i efektywność przekazu. Do uczestników szkoleń przesyłane są informacje, jak dołączyć do szkolenia, prezentowane są też filmiki instruktażowe pokazujące  podstawowe możliwości, jakie będą mieć do dyspozycji: uruchamianie i wyłączanie swojego mikrofonu i kamery, używanie komunikatora/czatu, sygnalizowanie prowadzącemu szkolenie ewentualnych trudności, zadawanie pytań, itp.
Wierzymy, że to wszystko sprawia, że uczestnicy szkoleń, mogą bez problemu dołączyć do spotkania. Gdyby jednak pojawił się wątpliwości, przygotowaliśmy dodatkowe telefoniczne wsparcie - tel. 32 350 85 85. wew. *1224.

5. Niższe ceny

Dodatkową zaletą jest cena szkolenia – niższa niż w przypadku tradycyjnej formy. Organizacja spotkania w szkole wiąże się z wyższymi kosztami. Wynikają one m.in. z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa uczestników w kontekście zagrożenia epidemiologicznego oraz dojazdu prowadzącego na miejsce szkolenia.

a_szkolenia_online_LR_graf.jpg

Jak zorganizować szkolenie on-line - poradnik dla dyrektora

Do zadań dyrektora należy zorganizowanie szkolenia – decyzja o jego formie, poinformowanie o nim nauczycieli, przygotowanie przestrzeni oraz spełnienie wymogów technicznych.

1. Wybór wariantu organizacji szkolenia

Aby zdecydować, w jakiej formie zorganizować szkolenie, należy wziąć pod uwagę:

  • możliwości techniczne szkoły,
  • dostęp nauczycieli do niezbędnego sprzętu w domu (w razie potrzeby wypożyczenie go ze szkoły),
  • możliwość komfortowego uczestniczenia w szkoleniu w domu, m.in. dostęp do szybkiego Internetu, obecność pozostałych domowników czy wygodne stanowisko.
Warto dać nauczycielom wybór: można uczestniczyć w szkoleniu w domu, a w przypadku braku odpowiednich warunków – wziąć w nim udział, będąc w szkole.

Cztery najczęściej występujące warianty organizacji szkolenia w formie on-line:

a. W DOMU

Ważne, aby nauczyciele biorąc udział w szkoleniu we własnym domu, mieli do tego odpowiednie warunki. Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie wszyscy mają możliwość zorganizowania u siebie osobnej przestrzeni czy pewności, że nie będzie im przeszkadzał ktoś z pozostałych domowników. Dyrektor powinien upewnić się, że nauczyciel biorący udział w szkoleniu z domu, dysponuje odpowiednim sprzętem. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, ta forma organizacji szkolenia jest najbezpieczniejsza pod względem zagrożenia epidemicznego.

b. W SZKOLE - WSZYSCY PRZY KOMPUTERACH W PRACOWNI INFORMATYCZNEJ

Takie rozwiązanie sprawia, że wszyscy uczestnicy mają zapewnione odpowiednie warunki oraz sprzęt. Dzięki zajmowaniu osobnych stanowisk komputerowych, zapewnione jest bezpieczeństwo w kontekście zagrożenia epidemicznego.

c. W SZKOLE - MAŁE ZESPOŁY W RÓŻNYCH SALACH

Ta forma organizacji szkolenia może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy część nauczycieli ma problem z wykorzystaniem TIK. Można zorganizować wtedy szkolenie w taki sposób, aby nauczyciele dobrali się w pary lub w trójki. Dzięki temu wezmą udział w spotkaniu w mini zespołach, w których przynajmniej jedna osoba poradzi sobie z technicznymi i informatycznymi aspektami uczestnictwa w szkoleniu. Taką formę organizacji kursu można oczywiście wykorzystać zarówno w budynku szkoły, jak i w domu.

d. W SZKOLE - W DUŻEJ SALI Z WYKORZYSTANIEM RZUTNIKA I GŁOŚNIKÓW

Najmniej polecany wariant, gdyż tak naprawdę trudno go nazwać szkoleniem on-line. Jest to bowiem hybryda szkolenia stacjonarnego i zdalnego. Posiada ona wady szkoleń stacjonarnych, np. „rozmowni” uczestnicy, którzy rozpraszają innych, a brak jej zalet szkoleń online: lepsza widoczność i słyszalność, łatwiejsze skupienie na treści przekazu czy bezpieczeństwo epidemiczne. Trudne bywa też zapewnienie obrazu odpowiedniej jakości oraz właściwego nagłośnienia – głośniki w laptopie nie będą wystarczająco wydajne, a projektor z zużytą lampą skutecznie zmniejszy efektywność przekazu wizualnego. W tej hybrydowej formie szkolenia dosyć problematyczna jest także interakcja z prowadzącym, ponieważ tylko jedna lub dwie osoby spośród uczestników będą mogły znaleźć się na tyle blisko komputera, aby np. zadać pytanie przez mikrofon lub pisząc je przy pomocy klawiatury na tzw. czacie.

2. Zapewnienie odpowiednich warunków oraz sprzętu

a. SZKOLENIE W DOMU

  • Jeżeli nauczyciel preferuje udział w szkoleniu w domu, ale nie dysponuje odpowiednim sprzętem, to można zaproponować mu wypożyczenie jednego ze szkolnych laptopów.
  • Niektórym nauczycielom wystarczy podpowiedź, że do udziału w szkoleniu wystarczy smartfon ze słuchawkami.
  • Warto poinformować nauczycieli, że ich uczestnictwo będzie weryfikowane przez osobę prowadzącą szkolenie lub przez dyrektora. Można zapowiedzieć uczestnikom, że będą proszeni o włączenie mikrofonu i kamery, napisanie czegoś na czacie lub o potwierdzenie swojej obecności w inny sposób. Taka informacja może sprawić, że nauczyciele z góry nastawią się na aktywny udział w szkoleniu, dzięki czemu spotkanie może dodatkowo zyskać na jakości. 
b. SZKOLENIE W SZKOLE (pracownia komputerowa i/lub różne sale)

Gdy część rady pedagogicznej zgłasza chęć uczestniczenia w szkoleniu w budynku szkoły, należy odpowiednio zorganizować miejsca dla uczestników (z zachowaniem dystansu społecznego) oraz zadbać o sprzęt:

  • upewnić się, że komputery, z których planujemy skorzystać w czasie szkolenia mają dostęp do Internetu;
  • sprawdzić, czy komputery posiadają sprawne mikrofony i kamery (z tych ostatnich można czasem zrezygnować);
  • zweryfikować, czy na komputerach jest zainstalowane oprogramowanie niezbędne do wzięcia udziału w szkoleniu. Niektóre narzędzia do szkoleń online z jednymi przeglądarkami internetowymi współpracują lepiej, a z innymi gorzej. Takie informacje dostarcza zazwyczaj organizator szkolenia w wiadomości z zaproszeniem;
  • uruchomić komputery dzień lub choćby kilka godzin wcześniej, aby zdążyły przed szkoleniem zaktualizować swoje systemy operacyjne. Jest to ważne, ponieważ w sytuacji, gdy wiele komputerów jednocześnie pobiera aktualizacje, to łącze internetowe może być bardzo obciążone. Kiedy dzieje się to w czasie szkolenia, to może niekorzystnie wpłynąć na jakość połączenia (spowodować np. zacinanie się obrazu i/lub dźwięku).
c. W SZKOLE (forma “hybrydowa”)

W przypadku, gdy szkolenie on-line musi być zrealizowane w formie “hybrydowej” to należy:

  • wybrać jak największą salę, aby zapewnić dystans społeczny; polecamy taką, w której nie powstaje pogłos: sala gimnastyczna może nie być najlepszym rozwiązaniem;
  • zapewnić sprawny komputer z działającym Internetem;
  • przygotować najlepsze z dostępnych projektor i głośniki oraz mikrofon, który posłuży do komunikacji z prowadzącym;
  • wyznaczyć osobę do obsługiwania sesji szkoleniowej, która będzie przekazywać pytania do prowadzącego czy jego uwagi dla uczestników.
3. Poinformowanie nauczycieli o terminie i formie szkolenia

  • Dyrektor powinien przekazać nauczycielom informacje o planowanym szkoleniu. Może przesłać mailowe zaproszenia na szkolenie, które otrzymał od organizatora.
  • Do przekazania tych informacji można wykorzystać rozwiązanie LIBRUS Synergia. Dobrym sposobem przesłania nauczycielom linku do szkolenia oraz daty i godziny jego rozpoczęcia jest przesłanie wiadomości w systemie Synergia. Dzięki temu będzie wiadomo, którzy nauczyciele i w jakim momencie odczytali te informacje.
  • Nie zaszkodzi również umieszczenie informacji o szkoleniu w Ogłoszeniach oraz odpowiedni wpis w Terminarzu w Synergii.
4. Przetestowanie sprzętu.

  • Jeśli mamy wątpliwości, czy nauczyciele są prawidłowo przygotowani i czy techniczne możliwości umożliwią im pracę z domu, można to wcześniej przetestować. Zazwyczaj organizator (tak robi to Librus) wraz z informacjami o szkoleniu, przesyła prosty test techniczny, którym każdy uczestnik może sprawdzić swój sprzęt.
  • Link do narzędzia umożliwiającego przetestowanie własnych możliwości technicznych uczestników, również  można wysłać w wiadomości w systemie Synergia.
  • W przypadku organizacji szkolenia w budynku placówki, również może się przydać narzędzie umożliwiające przetestowanie możliwości technicznych szkolnego sprzętu.
5. Poinformowanie o wsparciu technicznym.

Koniecznie należy poinformować nauczycieli o wsparciu ze strony organizatora: infolinia pomocy technicznej, osoby dyżurujące nad przebiegiem szkolenia, instrukcje tekstowe i wideo. Będą czuli się pewniej, wiedząc, że mogą w razie potrzeby, otrzymać odpowiednie wsparcie.

6. Zadbanie o komfortowe rozpoczęcie szkolenia.

Ważne, aby nauczyciele przybyli na szkolenie odpowiednio wcześniej, przynajmniej 15-30 minut przed szkoleniem. Dzięki temu każdy bez pośpiechu zdąży uruchomić sprzęt, dołączyć do sesji i rozwiązać ewentualne problemy techniczne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przekona do szkoleń w formie on-line nawet największych sceptyków. Wierzymy, że również w tym trudnym czasie, można komfortowo i skutecznie rozwijać kompetencje nauczycieli. Oprócz szkoleń z  zakresu dydaktyki czy metodyki, warto postawić nacisk przede wszystkim na wykorzystanie TIK, które będą wyjątkowo przydatne w przypadku zdalnej edukacji. Staraliśmy się pokazać, że zdalna forma szkolenia ma wiele zalet nie tylko w okresie zagrożenia epidemicznego – warto z niej zatem korzystać, bez względu na sytuację. Wraz z przygotowanym przez nas przewodnikiem oraz wsparciem naszych trenerów, organizacja takiego szkolenia nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Zachęcamy do skorzystania z doświadczenia edukatorów Centrum Kształcenia Nauczycieli Librus oraz naszych certyfikowanych trenerów Synergii.

  • wykorzystanie modułów systemu Synergia w pracy szkoły
  • zastosowanie TIK w szkole
  • najnowsze zmiany w prawie oświatowym
  • doskonalenie umiejętności nauczycieli
Poznaj ofertę szkoleń:

Sprawdź harmonogram szkoleń on-line.

Forma szkolenia: szkolenie w placówce oświatowej lub szkolenie on-line (profesjonalna platforma wideokonferencyjna)

Kontakt: szkolenia@librus.pl, tel.: 32 350 85 85, wew. 4




Maciej Smoczyński

Z wykształcenia socjolog specjalizujący się w mediacjach, negocjacjach oraz rozwiązywaniu konfliktów. W trakcie swojej kariery zawodowej prowadził zarówno szkolenia dla biznesu w zakresie umiejętności miękkich, m.in. na temat efektywności zespołów, zarządzania projektami czy myślenia strategicznego. Realizował rozmaite usługi doradcze i szkoleniowe dla placówek oświatowych w obszarach takich jak ochrona danych osobowych, kontrola zarządcza, przepisy wewnątrzszkolne. Obecnie dokłada wszelkich starań, aby nowoczesne technologie wspierały dyrektorów i nauczycieli w jak najszerszym zakresie. Pracę zawodową łączy na co dzień z zarządzaniem wspólnotą mieszkaniową oraz życiem rodzinnym. W wolnych chwilach najchętniej podróżuje – czymkolwiek i dokądkolwiek.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: