Nauczycielu, niepokój związany z wojną w Ukrainie, który odczuwamy w ostatnich dniach udziela się również dzieciom. Słuchają one rozmów dorosłych, oglądają w mediach wiadomości i widzą w internecie informacje a czasami nawet zdjęcia i filmy prosto z wojny. Jak rozmawiać z nimi o wydarzeniach z ostatnich dni? Jak tłumaczyć im sytuację, uczyć oddzielać prawdę od fałszu i koić niepokój? Obejrzyjcie wspólnie film przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – niech będzie to materiał, którym rozpoczniesz lekcję na temat sytuacji za naszą wschodnią granicą. Krótki film został przygotowany przez
Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i jest przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W materiale psycholożka i terapeutka
dr Anna Szczepaniak z fundacyjnego Centrum Pomocy Dzieciom oraz
Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie w prosty sposób opowiadają o wojnie w Ukrainie.
Tłumaczą oni, jakie wojna wywołuje emocje i jak sobie z nimi poradzić, a także zwracają uwagę na pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk. W celu zadbania o najwyższą jakość przekazu treść filmu została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez uznaną psycholożkę,
prof. dr hab. Katarzynę Schier.
Po wspólnym obejrzeniu filmu: - Zapytaj uczniów, czego nowego dowiedzieli się z filmu, czy były to dla nich nowe informacje, czy wszystko zrozumiały, jakie mają pytania.
- Porozmawiaj z uczniami o ich emocjach wobec wojny. Sprawdź, czy nie mierzą się z wysokim poczuciem lęku.
- Podpytaj, czy uczniowie zauważyli, żeby ich ciała dawały im znaki, o których była mowa w filmie – czy w ostatnim czasie czuli ból brzucha, dokuczał im ból głowy?
- Zaangażuj uczniów w dyskusję na temat omawianych w filmie sposobach rozładowywania lęku. Zastanówcie się, jakie aktywności pomagają wam relaksować się, oderwać od stresu – bieganie, granie, przytulenie, czytanie książek, itp.
- Porusz temat zagrożeń związanych z natłokiem informacji, fake newsów i brutalnych obrazów wojennych w internecie.
- Daj uczniom do zrozumienia, że jesteś gotowy do udzielenia im wsparcia, kiedy tylko poczują stres lub dezorientację związaną z toczącą się wojną.
- Zastanówcie się, co wspólnie możecie zrobić dla Ukraińców. Zaangażowanie pomaga potrzebującym a przy okazji może też rozładować stres, poczucie lęku i bezradności.
Film został zrealizowany dzięki bezinteresownemu wsparciu Uplive.pl
Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie
Książeczka, która pomoże w podjęciu rozmowy na temat wojny w Ukrainie:
TUTAJ >>