oTWÓRZ się na INNOWACJE. Rusza 9. edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Artykuł sponsorowany
Wraz z rozwojem technologii dynamicznie zmienia się także rynek pracy, na którym pojawia się wiele nowych zawodów. Szacuje się, że 65% dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w profesjach, które jeszcze nie istnieją1. Z tego względu istotne jest ciągłe rozwijanie nowych umiejętności, i to od najmłodszych lat. Taką możliwość daje młodzieży Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha.

Z końcem października rozpoczął się nabór uczniów w wieku 13-15 lat do 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha – programu edukacyjnego organizowanego przez firmę Robert Bosch we współpracy z renomowanymi uczelniami wyższymi z Warszawy i Wrocławia. Uczniów do udziału w programie mogą zapisać tylko nauczyciele.

Warsztaty na uczelni wyższej i konkurs na wynalazek

Celem inicjatywy jest pobudzenie młodych umysłów do tworzenia innowacyjnych wynalazków. W tegorocznej ofercie Akademii znalazło się kilkadziesiąt warsztatów kreatywnych, podczas których uczniowie m.in. podejmą próbę budowy silnika elektrycznego, zaprojektowania aplikacji do wykrywania twarzy i oczyszczenia wody z farmaceutyków, a także poznają metody działania cyberprzestępców, szybkiego prototypowania czy druku w technologii 3D. Na makietach 3D lub w tunelach aerodynamicznych będą mogli przetestować autonomiczne kapsuły transportowe, przepływy zanieczyszczonego powietrza czy trajektorii lotów modeli pojazdów. 

W kolejnym etapie zainspirowani wiedzą zdobytą podczas warsztatów uczestnicy programu będą mogli przystąpić do konkursu na najlepszy pomysł na wynalazek. Na laureatów – autorów najlepszych pomysłów oraz ich szkoły czekają atrakcyjne nagrody.

a_CompassPR_Bosh_LS_graf_3.jpg


- Robert Bosch, założyciel naszej firmy, od początku swojej drogi w biznesie stawiał  na innowacyjność. To pozwoliło mu stworzyć firmę, która od ponad 130 lat dostarcza ludziom na całym świecie produkty i rozwiązania oparte na najnowocześniejszych technologiach. Chcemy zachęcać młodych ludzi w Polsce do wychodzenia poza schemat, do odważnego myślenia o innowacyjnych projektach i ich realizacji. Dlatego po raz dziewiąty, wraz z prestiżowymi uczelniami technicznymi w Polsce, organizujemy zajęcia  z konstruowania modeli i eksperymentów, które uczą pracy zespołowej. Wierzymy, że tego typu doświadczenia rozbudzają kreatywność i zachęcają młodych ludzi do kontynuowania nauki na najlepszych uczelniach technicznych w naszym kraju – powiedział Rafał Rudziński, Prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z o.o. i reprezentant Grupy Bosch w Polsce.

Rejestracja do programu i zapisy na warsztaty

Na warsztaty kreatywne będą mogli zapisać swoich uczniów nauczyciele przedmiotów ścisłych, którzy w dniach 22-31 października 2019 r. zarejestrują się na stronie programu www.akademiawynalazcow.com.pl. Program skierowany jest do szkół z Warszawy, Wrocławia i ich okolic. Warsztaty kreatywne prowadzone przez studentów kół naukowych odbywają się w siedzibach partnerów merytorycznych programu – na wyższych uczelniach technicznych: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także w Urzędzie Patentowym RP, Wrocławskim Parku Technologicznym i centrum badawczo-rozwojowymi ICM.

a_CompassPR_Bosh_LS_graf_2.jpg

Oferta programowa

Oferta programowa warsztatów kreatywnych w ramach 9. edycji programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Warszawa
  • Jak zbudować Robota? Zobacz jakie to proste!
  • Aerodynamika wokół nas i w kosmosie – testowanie tunelu aerodynamicznego.
  • Zastosowanie silników elektrycznych w napędach pojazdów. Konstrukcja własnego silnika.
  • Zrób to sam – budowa bolidu wyścigowego.
  • Od Cezara do Enigmy – kryptologia kiedyś i dziś.
  • Trenuj, testuj, czerp korzyści – uczenie maszynowe na prostych algorytmach.
  • Myśl jak wynalazca, czyli jak łatwiej wpadać na pomysły.
  • Hydrostatyczne układy napędowe w nowoczesnych maszynach i urządzeniach.
  • Wytwarzanie i rekonstrukcja elementów z wykorzystaniem techniki przyrostowej (druk 3D).
  • Magnetyzm, elektroenergetyka oraz ogniwa fotowoltaiczne.
  • Laboratorium technologii Przemysłu 4.0 (w siedzibie Bosch Rexroth).
Wrocław
  • Smart City – autonomiczne kapsuły transportowe na przykładzie Line follower.
  • Gdzie w mieście nie ma smogu? Pomiary przepływów powietrza na makietach.
  • Najpopularniejsze technologie stosowane w Internecie Rzeczy (Internet of Things).
  • Podstawy widzenia maszynowego z wykorzystaniem biblioteki OpenCV i języka Python.
  • Czy istnieje życie na Marsie?
  • Techniki tworzenia animacji poklatkowej.
Szczegółowy opis oferty programowej dostępny tutaj.

a_CompassPR_Bosh_LS_graf_1.jpg

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r.  Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce. Projekt realizowany z uczelniami technicznymi pokazuje jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w życiu codziennym. W Akademii młodzież uczestniczy w warsztatach kreatywnych oraz zgłasza pomysły do konkursu na wynalazek. W ciągu 8 lat trwania programu udało nam się dotrzeć do blisko 10 000 uczniów warszawskich i wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w 365 warsztatach kreatywnych i zgłosili ponad 550 pomysłów na wynalazek. Program Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha został wyróżniony przez kapitułę Konkursu Kampania Społeczna Roku 2014 i 2015.

Partnerzy programu

Partnerzy merytoryczni: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońskiej Akademia Technik Komputerowych, Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja Promathematica.

Partnerzy honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Wrocławia.

Patroni medialni: Akademickie Radio LUZ oraz Studencka Telewizja Internetowa TVPW.

Więcej informacji







Autor:
Biuro organizacyjne projektu edukacyjnego „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha”


Źródło: 

1. Raport polskiego Infuture Hatalska Foresight Institute „Praca: scenariusze przyszłości” 2016 r.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: