Bezpiecznie i kreatywnie o prądzie

Artykuł sponsorowany
Interaktywne lekcje, atrakcyjne filmy edukacyjne, opisy doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wiele innych pomocy naukowych – to tylko część nowoczesnej multimedialnej platformy e-learningowej przygotowanej przez firmę TAURON Dystrybucja. Celem projektu jest edukacja uczniów szkół podstawowych w zakresie bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z prądem. Część materiałów dydaktycznych jest dostosowana do osób z niepełnosprawnościami.

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” to nazwa programu edukacyjnego, który trwa już od sześciu lat. Dotychczas energetycy z TAURONA przeszkolili 170 tys. dzieci z 1670 szkół z Polski południowej, tłumacząc zasady bezpiecznego korzystania z prądu.

Nowoczesne narzędzie edukacyjne, jakim jest multimedialna platforma e-learningowa, umożliwia nauczycielowi wybór tematu lekcji związanego z elektrycznością i przeprowadzenie zajęć dostosowanych do potrzeb uczniów.

Rejestracja w programie jest bezpłatna, a scenariusze przygotowane we współpracy z metodykami, są zgodne z aktualną podstawą programową. Do akcji przystąpić mogą szkoły podstawowe z całego kraju.

Platformę można znaleźć pod adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl.

Część materiałów dydaktycznych zamieszczonych na platformie przygotowanych zostało z myślą o uczniach z niepełnosprawnościami. Wszystkie filmy edukacyjne zamieszczone na portalu przygotowane są w trzech wersjach: z audiodeskrypcją dla uczniów niewidzących lub słabo widzących, z językiem migowym i z napisami dostosowanymi do potrzeb uczniów niesłyszących lub słabo słyszących. Jeden ze scenariuszy lekcji dla klas 1-3 został także przygotowany z myślą o klasach integracyjnych.

Pstryk i wszystko jasne

Filarem platformy są gotowe scenariusze dziesięciu interaktywnych lekcji, opracowane dla trzech grup wiekowych: klas 1-3, 4-6 i 7-8 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych. Dzięki temu uczniowie bardziej angażują się w przeprowadzenie eksperymentów lub doświadczeń i pracując - najczęściej zespołowo - uczą się nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim samodzielnie dochodzą do wniosków i odkrywają prawa fizyki. 

a_Tauron_Bezpieczniki_LS_graf1.jpg

Na potrzeby scenariuszy lekcji powstało również dwanaście ok. 4-minutowych filmów, przedstawiających główne tematy lekcji. Wykorzystano także dwa dłuższe filmy edukacyjne, wyprodukowane wcześniej dla „Bezpieczników”. Wszystkie materiały umieszczone na platformie były konsultowane z metodykiem szkolnym oraz psychologiem dziecięcym. Natomiast tematyka scenariuszy lekcji jak i potrzeby edukacyjne określone zostały przez samych nauczycieli podczas badań fokusowych zrealizowanych w trakcie roku szkolnego. 

Nauczyciele wystawiają oceny

Poza badaniem opinii i potrzeb nauczycieli, cennych informacji dostarczają oceny pedagogów, którzy już skorzystali z materiałów dydaktycznych znajdujących się na platformie. Dzięki ponad 250 opiniom wiadomo, że filmy pomagają pokazać doświadczenia, które nie zawsze można przeprowadzić w warunkach szkolnych, a dzięki eksperymentom uczniowie uczą się jak formułować wnioski i przekładać je na prawa fizyki. Quizy natomiast są wykorzystywane do sprawdzenia i utrwalenia wiadomości. Kompletne scenariusze zajęć okazują się przydatne dla młodych nauczycieli i nauczycieli innych przedmiotów, którzy przekwalifikowują się na nauczanie fizyki. Nauczyciele z wieloletnim stażem chętnie korzystają z poszczególnych elementów scenariuszy, dzięki którym ich lekcje stają się ciekawsze.

Naszym uczniom bardzo spodobała się interaktywna forma lekcji zaproponowanych na portalu edukacyjnym TAURONA, w których wykorzystano różnorodne doświadczenia, konkursy oraz filmy. Zdobyta w ten sposób wiedza była bardziej zrozumiała, ciekawa i fascynująca. Uważamy, ze platforma e-learningowa, umożliwia stały dostęp do oferty edukacyjnej i pozwala na bieżąco wykorzystywać ją w procesie dydaktycznym – napisała na portalu Małgorzata Juszczyk, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu.

A po szkole

Niezależnie od sekcji „Dla nauczyciela” platforma zawiera też dział „Dla uczniów”, który nie wymaga logowania, a zawiera gry, zabawy, eksperymenty oraz testy o elektryczności. I również w tym przypadku zadania i quizy oraz ich stopień trudności jest dostosowany do dzieci w różnych grupach wiekowych. Przy elementach zabawy i gier zręcznościowych najważniejszym tematem nadal pozostaje jednak bezpieczeństwo, czyli bezpieczne korzystanie z prądu i właściwe zachowanie w pobliżu urządzeń energetycznych. Inne przybliżane dzieciom tematy, to np. pokazanie czym jest prąd, jak i gdzie się go wytwarza oraz jak jest przesyłany z elektrowni do domów. Platforma zawiera również dział przeznaczony dla rodziców.

a_Tauron_Bezpieczniki_LS_graf2.jpg

Platforma edukacyjna przygotowana przez TAURON jest innowacyjnym narzędziem do propagowania bezpiecznych zachowań i wiedzy na temat prądu wśród najmłodszych. Stronę zbudowano tak, aby swoje potrzeby mógł realizować zarówno nauczyciel jak i uczeń. Nowością jest, że zaproponowano też materiały dla rodzica, co pozwala im szczególnie aktywnie zaangażować się w rozwój swojego dziecka i rozbudzać jego zainteresowania – mówi Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ekspert Społecznego Towarzystwa Oświatowego. 

TAURON nagradza

Nowa formuła „Bezpieczników TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” aktywizuje głównie nauczycieli i pozwala im na wprowadzenie do lekcji nowych, atrakcyjnych treści i narzędzi edukacyjnych. Dla nauczycieli i klas, które zarejestrują się do programu, przeprowadzą „energetyczną” lekcję i najciekawiej pokażą, opiszą lub zrelacjonują ją na swojej stronie www lub na profilu społecznościowym - TAURON ufundował drobne upominki.





Autor:
Tauron Dystrybucja


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: