SIECIAKOWE LEKCJE - nowe pakiety edukacyjne

Artykuł sponsorowany
Równowaga w korzystaniu z sieci, wzajemny szacunek, dbałość o prywatność, ograniczone zaufanie do osób poznanych w sieci czy dzielenie się z dorosłymi niepokojącymi sytuacjami – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych w najnowszych propozycjach edukacyjnych przygotowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach projektu Sieciaki.pl

Materiały w postaci pakietów edukacyjnych przygotowane zostały z myślą o uczennicach i uczniach klas I-II szkół podstawowych i zawierają scenariusze lekcji, karty pracy, naklejki i dyplomy dla dzieci. Szkoły mogą je bezpłatnie zamawiać na stronie Sieciaki.pl.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już od blisko 20 lat zajmuje się promowaniem bezpiecznego i pozytywnego korzystania z internetu przez dzieci. W ramach projektu Sieciaki.pl – opartego na przygodach czwórki dzieci: Ajpi, Netki, Kompla i Spociaka, zwanych Sieciakami – oferuje różnego rodzaju materiały przeznaczone dla nauczycieli, pedagogów, rodziców, a także samych dzieci. Wśród propozycji znajdują się m.in. scenariusze zajęć, kurs e-learningowy, a także szereg porad, kreskówek, piosenek, gier i komiksów.

W ostatnim czasie ukazała się także seria książek opisujących przygody Sieciaków, których autorem jest Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Książkowe perypetie Sieciaków przybliżają dzieciom aktualne zagrożenia, takie jak nadużywanie sieci, szkodliwe treści czy hejt, pokazując jednocześnie, jak można sobie z nimi skutecznie poradzić. Książki mogą być czytane samodzielnie przez dzieci lub wspólnie z rodzicami, mogą być także podstawą zajęć edukacyjnych w szkole – w oparciu o książki powstały scenariusze zajęć. Do tej pory ukazały się trzy części Sieciakowych przygód: „Sieciaki. Misja bezpieczny internet”, „Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu” oraz najnowsza propozycja: „Sieciaki. Jest nas więcej”. Książki dostępne są także w postaci bezpłatnych słuchowisk na stronie projektu.

a_fdds_LS_graf1.png

Co zawiera pakiet i jak zamówić?

Nowe propozycje edukacyjne poświęcone są głównym zasadom bezpiecznego korzystania z internetu, czyli m.in. równowadze w korzystaniu, wzajemnemu szacunkowi, prywatności czy reagowaniu na zagrożenia. Ich celem jest wyposażenie dzieci w kluczowe umiejętności związane z bezpiecznym poruszaniem się po internecie i korzystaniem z urządzeń ekranowych.

Przeznaczone są dla osób pracujących z dziećmi w klasach I-II szkół podstawowych, czyli do pracy z dziećmi, które są w kluczowym momencie korzystania z internetu. W tym wieku zaczynają mieć dużo większy dostęp do jego pełnych zasobów oraz korzystać z niego dużo intensywniej.

Pakiety edukacyjne zawierają:

  • scenariusze 6 lekcji wraz z kartami pracy dla dzieci,
  • dyplomy dla uczennic i uczniów,
  • zestawy naklejek z postaciami Sieciaków.

Aby otrzymać pakiet edukacyjny, należy wejść na stronę Sieciaki.pl i wypełnić znajdujący się tam formularz zamówienia.

Każda szkoła może dokonać zamówienia jednego pakietu, który zostanie dostarczony bezpośrednio do szkoły. Pakiety można zamawiać od 15 marca 2023 r. do wyczerpania nakładu. W ramach projektu dostępnych jest  1000 bezpłatnych pakietów.

Więcej informacji na temat projektu na stronie: Sieciaki.pl

Pakiety materiałów edukacyjnych dla szkół zostały przygotowane w ramach projektu Sieciaki.pl Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, którego głównym partnerem jest Fundacja Orange. Działanie jest współfinansowane przez Unię Europejską.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: