Szkolna pomoc psychologiczna on-line [PORADY EKSPERTA]

Artykuł sponsorowany
W dobie pandemii nie wszystkie aspekty szkolnego życia udało się w pełni przenieść do Internetu. Dotyczy to m.in. kwestii pomocy psychologiczno-pedagogicznej kierowanej do uczniów i rodziców. Jak więc prowadzić wsparcie psychologiczne, jeśli szkoły znów będą musiały przejść na nauczanie on-line?

Funkcjonowanie placówek oświatowych w czasie pandemii będzie głównym tematem Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w formie on-line w dniach 21-22 października.

Poznaj program konferencji i prelegentów >> 

Atmosfera zagrożenia jest stale podsycana i nie działa to na korzyść zdrowia psychicznego. Chaos informacyjny, zróżnicowane podejście społeczne (a więc i w domach uczniów) oraz coraz to nowsze nakazy i zakazy – nieraz wzajemnie się wykluczające lub niemożliwe do wyegzekwowania – również nie pomagają. W takich warunkach młody człowiek może czuć się wystraszony, wręcz zaszczuty. A to tylko jeden z powodów, dla których pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przypadku wystąpienia kolejnych zamknięć szkół jest ważna.

a_sponsorowany_wolters_kluwer_kongres_LS_graf.jpg

Oto kilka wskazówek dla psychologa/pedagoga szkolnego:

  1. Zastanów się nad stworzeniem grupy dyskusyjnej (na Facebooku, Discordzie itp. – zapytaj uczniów, jaka forma będzie dla nich najwygodniejsza), bo dzięki temu będziesz mieć możliwość zebrania zbiorowego wywiadu na temat nastrojów panujących aktualnie wśród Twoich podopiecznych.

  2. Zwróć uwagę, że jako moderator internetowej dyskusji odpowiadasz za jej przebieg. Twoim zadaniem jest również motywowanie uczniów do wypowiedzi. Stworzona przez Ciebie grupa może wręcz obrać specyfikę forum dyskusyjnego – jest to metoda integracji społecznej dzieci i młodzieży, więc jak najbardziej wchodzi w zakres Twoich obowiązków. Forma pisemna umożliwia wypowiadanie się w dowolnym momencie, dzięki czemu wymóg umawiania się na konkretną godzinę nie stanowi ograniczenia.

  3. Pamiętaj, że taka forma wsparcia będzie nieodpowiednia dla najmłodszych dzieci, ale dla starszych (od VI klasy szkoły podstawowej wzwyż) może okazać się efektywna. Dużo zależy od Twojej relacji z uczniami, ale także od ich charakteru, osobowości.

  4. Pytaj swoich podopiecznych o ocenę organizacji pracy związanej z nauczaniem – ponieważ psycholog/pedagog nie prowadzi typowych zajęć „tablicowych”, niektórym dzieciom może być łatwiej zgłaszać takiej osobie uwagi dotyczące procesu nauczania. Koniecznie zachowaj dyskrecję przy przekazywaniu informacji nauczycielowi, by nie doprowadzić do jego konfliktu z uczniem.

  5. Wykorzystaj fakt, że internetowe forum stanowi też świetne narzędzie do udostępniania wszelkiego rodzaju treści edukacyjnych (również między nauczycielami – oczywiście na osobnym forum). Mając na uwadze potencjalną możliwość przekierowania ich dalej (mimo założenia, iż grupa ma jakieś ramy poufności), należy oczywiście zachować ostrożność w kwestii doboru udostępnianych materiałów.. Warto w tym temacie być w kontakcie ze współpracownikami i poradzić się ich w razie wątpliwości.

  6. Podziel się klasami z innymi pracownikami szkolnej poradni – jeden specjalista może mieć trudność z poświęceniem odpowiedniej uwagi wszystkim uczniom, poza tym współpraca wewnętrzna w tym zakresie jest również kluczowa. Czas, jaki będziesz w stanie poświęcić na ten rodzaj wsparcia, zależy od Twoich możliwości.
Co ważne, rozmowę na temat form współpracy on-line warto przeprowadzić jeszcze w czasie, kiedy szkoła funkcjonuje w warunkach stacjonarnych – pozwoli to przygotować uczniów na każdy rozwój sytuacji, da przeświadczenie o możliwości uzyskania wsparcia w razie potrzeby oraz zapewni im poczucie bezpieczeństwa.

Nie zapominajmy o dorosłych

Nie powinniśmy również zapominać o dwóch grupach wchodzących w skład społeczności szkolnej: nauczycielach i rodzicach.

Dla tych pierwszych warto zorganizować dyżury psychologa/pedagoga w takich godzinach, by nie kolidowały z lekcjami (nawet jeśli miałoby to być jednego dnia 30 minut rano, a drugiego 30 minut po południu). Pamiętajmy, że dla nauczycieli jest to również trudny czas – czują się sfrustrowani z powodu stawianych im wymagań – pracy w odmiennych nietypowych dla szkoły warunkach czy umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii. Mogą potrzebować konsultacji w sprawie podejścia do konkretnego ucznia albo zwykłego powiernika do wygadania się. Jeśli mamy na to przestrzeń, warto rozważyć taki czas na stałe w grafiku.

Natomiast w przypadku rodziców po przejściu szkoły na pracę zdalną istotne jest zachowanie – w miarę możliwości – spójności działań. Jeśli psycholog/pedagog szkolny dotychczas organizował dla nich warsztaty czy spotkania, niech robi to nadal – w formie on-line.. Jeśli ze względów technicznych bądź też braku czasu (problem ze znalezieniem terminu, który pasowałby większości) jest to niemożliwe, warto przesyłać rodzicom przydatne materiały – najlepiej krótkie (pamiętajmy, że rodzice mogą nie odnaleźć czasu na studiowanie obszernych elaboratów).

Ponownie polecam założenie internetowego forum dyskusyjnego, ale z zastrzeżeniem, że nie służy ono do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, a jedynie do dzielenia się istotnymi informacjami/wskazówkami mającymi stanowić wsparcie wychowawcze i być próbą integracji społeczności szkolnej.

Równie istotne, a o czym zdarza nam się często zapominać – zadbajmy również o własny komfort psychiczny. Kontrolujmy czas poświęcany na pracę zdalną tak, by nie okazało się, że w naszym życiu nie ma już miejsca na rodzinę, znajomych, relaks i zainteresowania. Po jakimś czasie mogłoby to doprowadzić do pojawienia się negatywnych emocji, które chcąc nie chcąc przenosilibyśmy albo na tych, którym zawodowo winniśmy pomagać, albo na naszych bliskich. Szkolny psycholog/pedagog, który nie uczęszcza na superwizję, nie ma się kogo poradzić i brak mu odpowiedniego wsparcia w pracy czy w domu, może szybko stracić motywację.





Oprac. na podstawie: M. Frasunkiewicz, Szkolna pomoc psychologiczna on-line, Dyrektor Szkoły. Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej, 2020/10 


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: