Aplikacja mobilna Librus wspiera również nauczycieli

W tym roku przekonaliśmy się, że forma nauczania może ulec zmianie bez mała z dnia na dzień. Edukacja zdalna nie jest oczywista i trzeba posiadać odpowiednie narzędzia, aby nauczyciel mógł nauczać na odległość w sprawny sposób. Równie ważne jest, aby nauka zdalna była efektywna i służyła przyjaznemu uczniom zdobywaniu wiedzy. Niestety nadal wielu uczniów i rodziców boryka się z brakiem sprzętu do nauki zdalnej lub trudnościami w obsłudze nowoczesnego oprogramowania. Jakie narzędzia mogą być teraz pomocne? Prawie każdy rodzic i wielu uczniów ma swojego smartfona, z którego korzysta kilkadziesiąt razy dziennie - dlatego oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie aplikacji na telefon - poznaj możliwości aplikacji mobilnej Librus.

Chcesz polecić aplikację Librus rodzicom i uczniom? Zobacz, gdzie znajdą wszystkie informacje, które ułatwią im rozpoczęcia pracy z aplikacją oraz codzienne z niej korzystanie. Prześlij rodzicom pomocne linki!


Szybki kontakt z uczniami oraz ich rodzicami, łatwa wymiana informacji, możliwość organizacji lekcji on-line czy przesyłania uczniom plików z zadaniami oraz materiałami to tylko niektóre z funkcji dziennika elektronicznego, które stały się niezbędne podczas nauki zdalnej. Najbardziej istotne z modułów Synergii przenieśliśmy do aplikacji mobilnej Librus. Uczniowie i ich rodzice mają do nich dostęp wprost ze swoich smartfonów. Co na tym zyskuje nauczyciel?  

Informacje na wyciągnięcie ręki

Aplikacja mobilna Librus dedykowana jest uczniom oraz ich rodzicom. Nie sposób jednak pominąć faktu, że ich bieżący dostęp do informacji ze szkoły, służy także nauczycielom i przekłada się na lepszą współpracę na linii szkoła-dom. Używanie aplikacji mobilnej sprawia, że wiadomości ze szkoły są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Okazuje się to szczególnie ważne, gdy sytuacja dotycząca formy nauczania jest dynamiczna. Nie wiadomo, kiedy znowu ulegnie zmianie, więc warto, żeby rodzice i uczniowie od razu wiedzieli o wszystkich wytycznych dot. nauczania, które mogą obowiązywać nawet od kolejnego dnia.

Tradycyjnie poinformowanie o tym fakcie wszystkich rodziców i uczniów jest zarówno czasochłonne, jak i często utrudnione. Nie wszyscy rodzice podają swój numer telefonu do dyspozycji wychowawcy, niektórzy rzadko logują się do systemu Synergia, bo np. dostęp do komputera mają tylko w pracy. W takich sytuacjach aplikacja Librus jest świetną alternatywą dla standardowego dostępu do dziennika elektronicznego.

Warto zauważyć, że przekazanie informacji w sposób, który trafi do odbiorcy od razu, zmniejszy liczbę pytań do nauczyciela. Szczególnie od rodziców, którzy jeszcze nie zdążyli zapoznać się z wiadomością czy ogłoszeniem, a informacja dotarła do nich tzw. pocztą pantoflową.

Komputer w pracy, smartfon zawsze pod ręką

Smartfon jest naszym nieodłącznym towarzyszem nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym - często odkładamy go dopiero bezpośrednio przed pójściem spać, bo chcemy być zawsze “on-line”. Dlatego rodzice, którzy korzystają z aplikacji mobilnej Librus o wiadomości od nauczyciela* dowiedzą się od razu, bez względu na porę dnia. Dzięki funkcji Natychmiastowe powiadomienia* nie umknie im żadna informacja ze szkoły. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że wszyscy zapoznają się z przekazanym komunikatem

Aplikacja zamiast kolejnego komputera

Większość uczniów, którzy samodzielnie przygotowują zadane przez nauczyciela prace, ma już swój smartfon. Jeśli zainstalują na nim aplikację mobilną Librus, od razu dowiedzą się o przesłanych zadaniach i dodatkowych materiałach*. Nie potrzebują do tego komputera, który często muszą dzielić ze swoim rodzeństwem czy pozostałymi domownikami. Część zadań mogą wykonać przecież bez komputera, jeśli tylko sprawdzą je w aplikacji. Załączniki mogą pobrać na smartfon* i od razu wydrukować. Łatwo będzie uniknąć sytuacji, gdy zadana praca “odkryta” jest dopiero wieczorem i zrobiona niestarannie lub wcale.

Łatwe monitorowanie nauki

W aplikacji mobilnej Librus swoje konto może mieć zarówno rodzic, jak i uczeń. Każdy z nich widzi, co jest zadane jako zadanie domowe, czego trzeba się nauczyć. Gdy nauczyciel napisze, na czym ma polegać praca domowa, rodzic może zerknąć do opisu na smartfonie, gdy uczeń będzie ją właśnie wykonywał na komputerze. Sprawia to, że rodzic może zaangażować się w naukę dziecka, wspierać go w przygotowaniu zadań i sprawdzić, czy są poprawnie wykonane. 

Wideolekcje - wiele platform, jedno kliknięcie

Nauczanie zdalne nadal przysparza trudności niektórym uczniom i ich rodzicom. Należy zatem wykorzystać wszystkie możliwości, które uczynią je bardziej przystępnym. Wielu rodziców wskazuje, że dzieci mają lekcje on-line na różnych platformach, co sprawia im kłopot. Nie wiedzą, gdzie się zalogować, jak zmienić platformę, przejść do kolejnej itd. Nie dziwi jednak fakt, że nauczyciele korzystają z różnych rozwiązań, tym bardziej skoro mają takie możliwości, jak np. w przypadku systemu Synergia, który jest zintegrowany z Microsoft Teams oraz Google Meet. Z tego powodu powstała funkcja spotkania/lekcje on-line, która dostępna jest zarówno w systemie Synergia, jak i w aplikacji Librus. Dzięki niej uczniowie bez problemu dołączą do zaplanowanych lekcji - również na smartfonie. Wystarczy w Terminarzu kliknąć w ikonę kamery, aby od razu przejść do spotkania. Niweluje to problem z szukaniem odpowiedniego linku - uczeń trafi na właściwą lekcję, bez żadnego spóźnienia. Weźmie w niej udział nawet na smartfonie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nieobecności pod kontrolą

Starsi uczniowie podczas zdalnego nauczania często są sami w domu. Niektórych kusi, aby powagarować i zamiast dołączyć do lekcji on-line, pograć w ulubioną grę. Nauczyciele od razu widzą nieobecność ucznia i oznaczają ją w dzienniku elektronicznym. Ale co z tego, jeśli rodzic nic o tym nie wie? Jeśli jednak korzysta z aplikacji mobilnej Librus, informację o nieobecności dziecka na lekcji otrzyma na swój smartfon. Najprawdopodobniej skłoni go to, do sprawdzenia, co porabia jego pociecha. Może wtedy uczeń zdąży jeszcze wziąć udział w tych zajęciach, a kolejnych na pewno nie opuści. 

Znajdź wsparcie w aplikacji - pokaż rodzicom, jak z niej korzystać

I choć aplikacja mobilna Librus została stworzona w odpowiedzi na potrzeby uczniów i ich rodziców, to niewątpliwie jej funkcje wspierają codzienną pracę nauczycieli. Dobrze poinformowani rodzice i uczniowie, to odciążenie wychowawców. Aplikacja wspiera uczniów w nauce zdalnej, przez co ułatwia prowadzenie tej formy nauczania przedmiotowcom. A warto szukać wszystkich rozwiązań, które będą pomocne w tym niełatwym dla wszystkich czasie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznać pozostałe funkcje i korzyści? Zapoznaj się z artykułem Aplikacja Librus dla rodziców i uczniów – poznaj możliwości lub wejdź na stronę aplikacji.
Zainteresowały Cię opcje dostępne w wariancie Mobilne dodatki? Dowiedz się więcej.



*Funkcja dostępna w ramach wariantu Mobilne dodatki.

Aplikacja Librus dostępna jest w 2 wariantach, które różnią się liczbą funkcji. Ich szczegółowa lista znajduje się na stronie Mobilnych dodatków do aplikacji. Działanie poszczególnych funkcji aplikacji Librus (niezależnie od wariantu) może być uzależnione od ich wykorzystania przez szkołę.

Aplikacja Librus jest usługą komercyjną świadczoną dla zainteresowanych rodziców i uczniów, w których szkole funkcjonuje system LIBRUS Synergia, bezpośrednio przez spółkę Librus. Aplikacja mobilna Librus nie jest elementem systemu LIBRUS. Korzystanie z aplikacji Librus wymaga założenia Konta LIBRUS oraz jego powiązania z kontem w systemie Synergia.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: