Jak mieć więcej czasu? Poznaj metody zarządzania czasem

Efektywne zarządzanie sobą w czasie, dobra organizacja dnia, sprawność w planowaniu tygodnia lub miesiąca to zdolności, dzięki którym z większą łatwością możemy osiągać wyznaczone cele. Wymienione umiejętności są kluczowe zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki sprawnej organizacji działań zapanujesz nad chaosem, zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych napięć i stresu, a przede wszystkim zrealizujesz powierzone czy zaplanowane zadania. Jakie są techniki zarządzania sobą w czasie i kiedy po nie sięgać – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Po co zarządzać swoim czasem

Praca nauczyciela wymaga wysiłku w różnych obszarach życia. Nauczyciele uczą, pomagają uczniom w nauce, są ich wsparciem również poza szkołą, troszczą się, towarzyszą w rozwoju… Liczba zadań, którym muszą stawić czoła, rośnie – piętrzą się na biurku kartkówki do sprawdzenia, konspekty do napisania, trzeba przygotować kolejną ciekawą lekcję, zgromadzić materiały, zorganizować spotkania z rodzicami, oddać dyrektorowi delegowane zadanie... A doba wciąż za krótka – brzmi znajomo? Jak w takim razie poukładać zadania w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, by nie działo się to kosztem naszego czasu prywatnego i nie odbijało na naszym zdrowiu psychicznym? Umiejętność planowania ważnych czynności zawodowych pozwala uzyskać więcej czasu dla siebie, procentuje wewnętrzną satysfakcją, wyższą samooceną, podnosi wiarę we własne kompetencje, a przede wszystkim pozwala zachować właściwy i potrzebny balans między pracą a czasem prywatnym.

Najlepsze metody zarządzania czasem

Do najprostszych a zarazem efektywnych narzędzi planowania i zarządzania sobą w czasie należą:
  • kalendarz,
  • checklista,
  • harmonogram.
Ich prowadzenie pozwoli zapanować nad chaosem, ale także spowoduje, że świadomie będziesz przyjmować kolejne zobowiązania.

Pomocna będzie także reguła 60:40 – polega ona na zaplanowaniu tylko 60% swojego czasu. Pozostałe 40% to wszystkie niezaplanowane zdarzenia czy zadania, które zwykle, gdy się wydarzą, wpędzają nas w stres i poczucie winy, że znowu nie zrobiliśmy wszystkiego i nie wywiązaliśmy się z terminów.

Gdy masz do przygotowania ważny dokument, artykuł, sprawdzenie klasówek pomocna będzie metoda zwana “Złotą Godziną” – przed przystąpieniem do realizacji zadania wyznaczasz określony czas, podczas którego nikt Ci nie przeszkadza, ale również Ty sam nie ulegasz rozpraszaczom (TV, telefon, rozmowy z domownikami czy współpracownikami). Planujesz godzinę (lub jeśli nie masz tyle czasu, to zmniejszasz ten okres do 30-45 minut) i oddajesz się wyłącznie jednej czynności. Nic nie może Cię rozpraszać.

Nie ma nic gorszego niż powtarzające się odciąganie uwagi od zadania, nad którym właśnie pracujesz, bądź, co gorsza, skakanie między zadaniami. To szczególnie trudne, gdy dana czynność wymaga kreatywności i skupienia. Unikanie „Efektu Piły” pomoże Ci efektywniej wykonywać zadania – w określonym czasie skup się na jednej rzeczy i nie przenoś swojej uwagi na inne czynności.

W sprawnym realizowaniu zadań pomocne będzie również unikanie „Prawa Parkinsona” – polega ono na określeniu bardzo konkretnych ram czasowym, przygotowaniu harmonogramu czynności. Pomyśl o tym, że na najbliższy piątek zaplanowałeś(-aś) napisanie artykułu do szkolnej gazetki. Zadanie to w myślach wypełnia Ci niemal cały dzień, chociaż w rzeczywistości zajmie zaledwie 1-2 godziny. Ale brak precyzyjnego zaplanowania, umieszczenia tego działania w harmonogramie Twojego dnia spowoduje, że cały dzień będziesz odkładał(-a) je, aż w końcu napiszesz artykuł na ostatni moment. Dlatego ważne jest, aby precyzyjnie planować godziny wykonywanych prac.

Dziel duże zadania na mniejsze etapy i korzystaj z Matrycy Eisenhowera – narzędzia do ustalania priorytetów, które często jest wykorzystywane w nauce zarządzania sobą w czasie. Pomaga ono uporządkować zadania na „ważne vs. pilne” poprzez podział obowiązków według dwóch kategorii: czasu (w jakim powinno coś zostać zrealizowane) – kryterium pilności i wartości (rangi zadania) – kryterium ważności.

Zaplanuj swoją pracę. Pobierz karty pracy

Pobierz plakat Matryca Eisenhowera oraz karty pracy. Korzystaj z nich regularnie. Możesz wykorzystać je również w pracy z uczniami na każdym etapie edukacyjnym. Dzięki nim pomożesz uczniom w nauce planowania i zarządzania sobą w czasie. Może to być ciekawy temat godziny wychowawczej.

a_zarzadzanie_czasem_LS_graf_1.jpg

Pamiętaj!

Merlin Mann napisał: „Kariera zależy głównie od miękkich umiejętności, które sprawiają, że jesteś w stanie poradzić sobie nawet z wielkim nawałem pracy”. Umiejętność zarządzania swoim czasem niesie ze sobą wiele korzyści, m.in.
  • zmniejszenie liczby sytuacji stresowych
  • większą łatwość w rozgraniczeniu życia zawodowego od prywatnego
  • wyższą efektywność podjętych działań
  • większą satysfakcję z siebie i wykonywanej pracy
  • wiarę we własne możliwości
  • więcej czasu dla siebie!
Chcesz dowiedzieć się, jakie są techniki zarządzania własnym czasem w różnych trudnych okresach życia? Jak rozwinąć umiejętności efektywnego zarządzania czasem w obszarze zawodowym i prywatnym? Potrzebujesz stworzyć swój prywatny bank pomysłów, które pomogą Ci kontrolować czas? Szkolenie otwarte on-line Jak mieć więcej czasu? Poznaj metody zarządzania czasem jest dla Ciebie. Poprowadzi je Marzena Anna Kozłowska – psychotraumatolog, pedagog, nauczyciel dyplomowany z ponad 20-letnim stażem pracy na różnych etapach edukacyjnych oraz w kilku typach szkół i placówek oświatowych oraz socjalnych. Certyfikowany Psychotraumatolog (Instytut Psychoterapii Zintegrowanej w Monachium), wieloletni propagator idei psychotraumatologii w obszarze edukacji i pomocy społecznej.

Forma: szkolenie otwarte on-line – zgłoś się indywidualnie!
Data: 21.04.2022 r.
Godzina: godz. 16:00

a_zarzadzanie_czasem_LS_graf_2.jpg

Ponadto zwróć uwagę na szkolenie Jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi i traumatycznymi, podczas którego dowiesz się, jak i dlaczego ciało reaguje na stres i traumę. Poznasz sposoby radzenia sobie z różnymi trudnymi, stresującymi sytuacjami. Stworzysz własny katalog sposobów na stres.

Forma: szkolenie otwarte online – zgłoś się indywidualnie!
Data: 12.04.2022 r.
Godzina: godz. 16:00

a_zarzadzanie_czasem_LS_graf_2.jpg

Matryca zarządzania czasem – POBIERZ

a_zarzadzanie_czasem_LS_graf_3.jpg

Planner tygodniowy – POBIERZ

a_zarzadzanie_czasem_LS_graf_4.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: